Чи потрібна Україні національна програма репетиторства?

Репетиторство як форма додаткової освіти з кожним роком набуває популярності. Його «бум» відбувся у період пандемії . Саме тоді через неможливість відвідувати навчальні заклади учні були змушені піти на дистанційку. І саме в цей час ринок репетиторства став стрімко розвиватися.

За даними сайту репетиторів Cererra.com та сайту посередницьких послуг Kabanchik.ua у період з січня по липень 2020 року попит на послуги репетиторів зріс на 60% (у порівнянні з аналогічним періодом минулого року). Найчастіше викладачів шукали для підготовки до іспитів та ЗНО.

Основною причиною, що призвела до стрімкого збільшення попиту на послуги репетиторів вважають відставання дітей від шкільної програми через вимушене онлайн навчання. При цьому дані чисельних досліджень зазначають, що діти із сільської місцевості відстають у навчанні сильнішe за своїх однолітків, що мешкають у місті.

Основні причини відставання дітей на дистанційному навчанні: 

 • Недосконалість онлайн освіти
 • Обмеженість доступу до сучасних цифрових пристроїв та швидкісного Інтернету дітей із малозабезпечених сімей
 • Неможливість створити комфортні побутові умови для спокійного навчання.

Не дивлячись на це, фахівці наголошують, що за умови ефективної домашньої освіти відставання дітей від шкільної програми можливо значно скоротити. Зробити це можливо долучивши до процесу кваліфікованих репетиторів, що могли б проводити заняття не тільки онлайн, а й очно в міні групах.

Як наздогнати втрачене: національна програма репетиторства в Англії

Проблема розриву в навчальних показниках між учнями з різним соціальним рівнем існує в багатьох країнах світу. З метою подолання цієї тенденції уряд Англії у 2020 році запровадив Національну програму репетиторства.

Цілі Національної програми репетиторства:

 1. Надати можливість якісного домашнього навчання для всіх соціальних груп
 2. Створити додатковий освітній формат – уроки у міні групах
 3. Залучити до репетиторства талановитих випускників вишів
 4. Забезпечити гідний професійний рівень домашніх викладачів
 5. Здійснювати державний контроль якості роботи дистанційних вчителів.

На реалізацію цієї програми урядом Великої Британії було виділено 350 мільйонів фунтів. Ці кошти були витрачені на залучення до освітнього процесу 15 тисяч професійних репетиторів.

Основні напрями Національної програми репетиторства у Англії

 1. Субсидоване державою репетиторство. Такий формат передбачає можливість надання школам репетиторів від спеціальних освітніх організацій.
 2. Державне сприяння у працевлаштуванні репетиторів у школи розташовані в “поганих”районах.
 3. Створення спеціальної освітньої онлайн платформи, що дозволить Клієнтам (школам) взаємодіяти з Постачальниками репетиторських послуг.

Електронна платформа освітніх послуг – ефективний інструмент взаємодії

Створення сайтів агрегаторів послуг – звичайна світова практика. Такі приклади як Airbnb та Uber стали ефективним інструментом для узгодження пропозиції і попиту та публічної оцінки якості їх роботи. Національна програма репетиторства в Англії передбачає створення аналогічної платформи. За допомогою цього ресурсу уряд планує зменшити ризики для шкіл, надаючи можливість працювати з одним великим ресурсом замість кількох дрібних. Такий підхід дозволить запобігти чисельним збоям у співпраці. В першу чергу це стосується перевірки компетенції та порядності домашніх викладачів, контролю їх роботи та правдивості її оцінки.

Як запровадити успішний європейський досвід в Україні

Згідно з опитуванням «Дослідження якості організації дистанційного навчання» проведеного Державною службою якості освіти України (у співпраці з ініціативою «Система забезпечення якості освіти») в нашій державі існує проблема нерівності доступу до онлайн навчання. В першу чергу до групи ризику потрапляють діти із сільської місцевості та малозабезпечених сімей. За даними дослідження такі учні в умовах онлайн навчання значно відстають від шкільної програми. Отже, необхідність розробки нових форматів дистанційної освіти наразі досить актуальна.

Кроки, що могли б покращити ситуацію:

 • Очні заняття з репетитором у малих групах для дітей, що мешкають поряд.
 • Групові онлайн заняття для дітей, що не мають належних побутових умов для навчання вдома.
 • Створення єдиного централізованого сайту послуг репетиторів замість багатьох дрібних.

Сайт репетиторських послуг Cererra.com – провідний інтернет-ресурс, на якому пропонують свої послуги викладачі різних шкільних дисциплін. Відвідавши цю платформу, кожен охочий зможе легко обрати репетитора з англійської мови чи математики, провести перше пробне заняття й лишити відгук про його роботу. До речі, адміністрація ресурсу відповідально ставиться до інформації, що публікується на сайті. Тому кваліфікація викладачів і справедливість відгуків ретельно перевіряються.

Закрити

Хвилинка реклами

Завантаження файлу почнеться через

cекунд

Завантажити файл
()

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *