Дитячі психологічні тести
Вступ до школи – серйозне випробування для кожної дитини. Воно спричиняє за собою зміну соціальної ролі та основного типу діяльності. Від того, за який час дитина благополучно інтегрується в освітній процес, залежить його інтелектуальний і соціальний статус у майбутньому. Педагоги і психологи не можуть залишити це без уваги, тому в усіх школах України проводяться психологічні тести. Їх головна мета полягає в тому, щоб проконтролювати динаміку процесу адаптації першокласників до нових умов, мотивації до навчання, виявлення окремих пізнавальних здібностей, визначення негативних якостей особистості.
Популярні тести
Назва | Вік | Мета | Завдання | Результат |
“Рукавиці” (методика Г. А. Цукерман) | для дітей 6,5–7 років | Оцінка вміння дітей взаємодіяти один з одним, приходити до загального рішення, аргументувати свої дії, надавати допомогу. | Дітям, що сидять парами, вчитель видає по одному зображенню рукавиці (лівої та правої). Завдання: за допомогою кольорових олівців розмалювати їх так, щоб вони вийшли однаковими. Діти можуть самі придумати візерунки, але спершу їм треба домовитися між собою, що саме вони хочуть зобразити. | Якщо рукавиці мають виражені відмінності, значить, ця пара дітей не вміє домовлятися, приходити до згоди і наполягають тільки на своєму.
Якщо переважає часткова схожість, значить, завдання виконане на середньому рівні, і дітям ще треба навчитися прислухатися один до одного і поважати думку іншого. Якщо рукавиці прикрашені схожим візерунком, значить, діти змогли прийти до згоди і в міру проявляють лідерські якості. |
“Кактус” (методика М. О. Панфілової) | 4–9 років | Перевірка емоційного стану дитини, виявлення наявності агресії, переживань. | На аркуші паперу формату А4 дитина повинна намалювати кактус. Після закінчення малюнка психолог проводить з нею бесіду та ставить ряд питань: 1. Кактус дикий або домашній? 2. У нього багато голок? Боляче колеться?3. Рослині подобається, коли її поливають та удобрюють?4. Кактус росте один або у нього є рослини- сусіди?5. Що з часом змінеться у кактусі? |
Психолог враховує розмір малюнка, характеристики ліній, силу, з якою дитина давила на олівець, просторове положення.
Якщо кактус має безліч голок, це говорить про високу міру агресивності. Переривчасті лінії і сильний натиск свідчать про імпульсивність дитини. Якщо малюнок знаходиться в центрі листа та має великі розміри, дитина прагне до лідерства, схильна до егоцентризму. Невеликий малюнок, розташований внизу листа, говорить про невпевненість дитини у собі. Переважання темних кольорів сигналізує про тривожний розлад у дитини, яскравих та світлих – про схильність до оптимізму. Якщо на малюнку тільки один кактус, у дитини проявляється схильність до інтроверсії. Якщо кактусів багато – до екстраверсії. |
“Впізнай себе” | 7–10 років. | Тест в ігровій формі. Мета – виявити типи особистостей дітей в колективі. | Кожна дитина повинна намалювати будинок; 5 живих істот або предметів; свій портрет та своїх друзів; неіснуючу фантастичну тварину, якій треба дати унікальну назву. | Якщо у дитини добре розвинена інтуїція та фантазія, на малюнку буде багато цікавих образів, але без ретельного опрацювання деталей.
Якщо на малюнку приділена особлива увага окремим деталям та предметам, значить, це робота дитини-сенсорика. Такі діти зображують на папері те, що їм добре відомо з особистого досвіду. Вони – творці та реалісти. Якщо малюнок має чітку симетрію та порядок в розташуванні предметів, це робота логіка. Він вважає за краще дистанціюватися від оточення, щоб проводити свої аналізи та розрахунки. На малюнку дитини-етика можна побачити квіти, сонце, дерева, предмети з округлими формами. Люди і тварини на малюнках зазвичай щасливо посміхаються, тримаються за руки. |
Навіщо дитині потрібен психолог
В деяких ситуаціях допомоги шкільного психолога може виявитися недостатньо. Тому батькам варто знайти фахівця для регулярного відвідування. Така міра потрібна за наявності у дитини наступних ознак:
- безпричинна агресія;
- стабільна тривожність;
- виражена неслухняність;
- жорстокість до тварин, ровесників;
- постійне псування речей;
- надмірна скромність, сором’язливість.
Нерідко батьки самі намагаються впоратися з проблемами в сім’ї, але ці спроби не приносять бажаного результату. Важливо не лише завоювати авторитет у дитини, але і показати, що вона може вам довіряти. Не можна кричати на дитину за проступки. Краще акуратно вказати на те, що і як треба зробити. Психологи спілкуються з дітьми делікатно, спокійним тоном пояснюють, в чому вони не праві і як вирішити ситуацію.
Висновок
Не всі проблеми у дітей молодшого шкільного віку можуть бути пов’язані з порушеннями психічного стана. Іноді психолог може виявити у дитини надмірну сором’язливість і нерішучість. Тоді варто просто найняти дитині репетитора та допомогти їй адаптуватися до навчання у школі. Обирайте психолога, який має досвід роботи з дітьми та працює не лише з школярами, але і з малюками, які відвідують дитячі садки. Такий фахівець вміє завоювати довіру і симпатію дитини, правильно поставити діагноз і підібрати методику для вирішення проблеми. Це можуть бути психологічні тести, методи ігротерапії, арт-терапії, казкотерапії, рольові ігри тощо.
Займатися з психологом корисно не лише дітям, але і дорослим. Спільні заняття допомагають членам родини зблизитися та краще зрозуміти один одного.