Урок з історії для 9-го класу
Місце роботи: гімназія № 283 міста Києва
Тема: Київ на початку ХХ століття
Учні зможуть: ознайомитися із розвитком Києва на початку ХХ ст., змінами які відбулися в економічному розвитку, соціальному та національному складі; проаналізувати нові риси в промисловій та транспортній сфері; продовжити роботу над формуванням навичок групової роботи, роботи із візуальною інформацією та документальними джерелами, уміння аналізувати графічну та статистичну інформацію; виховувати почуття цінності історичної пам’яті Києва та відповідальності за її збереження.
Обладнання: підготовлені кейси із джерелами для групової роботи, карти атласу «Історія України. 9 клас», проектор, екран, інформація підготовленого випереджального завдання.
Коментар: урок є першим із теми «Наш край на початку ХХ ст. » тому охоплює тільки частину інформації теми, рекомендовану до вивчення першою – загальну характеристику адміністративного устрою, аналіз соціального та національного складу населення, дослідження тенденцій економічного розвитку Києва.
Тип: отримання нових знань
Очікувані результати: Учні зможуть:
Характеризувати підпорядкування, адміністративний устрій, територію, структуру населення Києва
Визначати зміни в національному та соціальному складі жителів
Називати основні риси економічного життя, визначні об’єкти промисловості
Характеризувати транспортну сферу
Порівнювати рівень розвитку міста та рівень життя його жителів із іншими українськими містами, містами Російської імперії та Європи
Характеризувати модернізацій ні процеси початку ХХ ст., спираючись на знання понять індустріалізація, економічна криза, інфраструктура, міські комунікації і т.д.
Визначати місце Києва як центру торгівлі, характеризуючи фактори, що сприяли цій сфері та вплив торгівлі на розвиток міста
Висловлювати свою думку, підсумовуючи інформацію отриману в ході уроку
Урок удосконалює предметні компетентності учнів: роботу з різними видами історичних джерел, аналіз історичних явищ і процесів; учень робить самостійно висновки та узагальнення, висловлює особисту думку, щодо проблеми.
Урок є органічною складовою громадянської освіти, оскільки сприяє становленню громадської самосвідомості та активній патріотичній позиції учнів. Форма і зміст завдань виховує повагу до подій світової та вітчизняної історії, толерантне ставлення до іншої точки зору.
Матеріали та форми роботи на уроці дозволяють реалізовувати ключові предметні компетенції на наскрізні лінії освіти «Цінності й моральність», «Екологічна безпека та сталий розвиток», «Громадянська відповідальність», «Підприємливість та фінансова грамотність»
Для уроку вчителем розроблені: заготовки для групової роботи (мозкового штурму, експертного висновку, документи для опрацювання), творче завдання для перевірки засвоєння ключових понять.
Конспект уроку з історії Олени Сергіївни удосконалює предметні компетентності учнів: роботу з різними видами історичних джерел, аналіз історичних явищ і процесів; учень робить самостійно висновки та узагальнення, висловлює особисту думку, щодо проблеми.