Відділення філології та мистецтвознавства. Секція: мистецтвознавство. Базова дисципліна: українська мова та література. Науково – дослідницька робота: “Зорова поезія”
Місце роботи: Новоград- Волинська ЗОШ І-ІІІ ступенів №9
Відділення філології та мистецтвознавства. Секція: мистецтвознавство. Науково – дослідницька робота :”Зорова поезія”
Українська література, мабуть, одна з найконсервативніших у світі, принаймні у своєму офіційному вигляді. Усе, що не вписується в усталені рамки, оголошується радикалізмом, хоча згодом «узаконюється»
Чи не така доля спіткала й зорову поезію? На жаль, ми надто мало знаємо про візуальну поезію, а ще менше – про візопоезію в українській літературі. Це особливо неприємно, наша література має більш ніж солідні надбання в цій галузі. Українська література має цим пишатись (як пишалась би будь-яка інша світова література), бо зорова поезія в основному має неперекладний характер (її майже нереально перекласти без дуже суттєвих втрат), а тому є особливим надбанням кожної літератури.
Мета роботи: дослідження зорової поезії як явища української літератури; розширення власних знань з досліджуваної теми.
Завдання роботи:визначити джерела походження зорової поезії; дослідити розвиток та становлення української візопоезії; підібрати поетичні зразки; з’ясувати використання елементів зорової поезії місцевими поетами.
Об’єкт дослідження: зорова поезія.
Методи дослідження: опрацювання літературних джерел,описовий, порівняльно-історичний, наочно-ілюстративний, інтерв’ю з місцевими поетами.
Результати, висновки: візуальна поезія навіть сьогодні залишається маловідомою широкому загалові читачів; зорова поезія формувалася протягом багатьох століть; дана поезія виникла у результаті злиття літературних основ із живописом; така поезія збагатила українську літературу новими формальними знахідками, сприяла залученню її до західноєвропейської художньої традиції, розкрила перед вітчизняними митцями нові естетичні обрії; сприйняття зорової поезії неоднозначне у колі місцевих поетів: одні ніколи не використовували її елементів у своїй творчості, а інші – використовували лише певні види (акровірш, монофон – моноалітеративний вірш).
Зорова поезія України в своєму становленні пережила кілька етапів.
Основоположником візуальної поезії української літератури є І. Величковський. Вагомий внесок у відродження даної поезії на початку двадцятого століття зробив Михайль Семенко. Яскравими представниками візопоезії є Микола Сарма- Соколовський, А. Мойсієнко, Юрко Гудзь, Мирослав Король, М.Мірошниченко, М.Сороки, В.Мельника та ін.
Як цілісна система поетичних жанрів візуальна (курйозна) поезія сформувалася в українській літературі в епоху бароко й безпосередньо пов’язана з розвитком її стилю.
Класифікація даної поезії здійснюється в залежності від тих видів мистецтв і наук, які разом із літературним текстом присутні в тому чи іншому її жанрі. Таким чином виділяються: граматичні, шрифтові, графічні, арифметичні, астрономічні, музичні та риторичні вірші.
Зміст у більшості віршів відіграє другорядну роль, натомість форма набуває самостійного значення, не залежного від змісту літературного тексту. На основі дослідження особливостей поєднання змісту й форми з’ясовується, що в рецепції цього літературного виду домінують естетичні емоції.
Матеріал надзвичайно захоплюючий. Про зорову поезію, гадаю, мало хто чув, тому було цікаво познайомитись із дослідницькою роботою Валентини Сергіївни. Особливо зацікавили оригінальні зразки зорових поезій.
Дякую! Учениця – надзвичайно талановита дитина, тому багато її власних зразків поезій.
Науково-дослідницька робота – це велике напрацювання вчителя. Вже завантажила собі Ваш матеріал, з яким маю бажання і потребу детально ознайомитися. Хочу сказати, що представлені додатки просто вражають, тому буде з чим попрацювати. Дякую!
Дякую! Приємно, що матеріал виявився корисним. У системі МАН працюю вже 6 років, маю певні надбання, тому залюбки ділюсь інформацією. Це була одна з перших науково-дослідницьких робіт під моїм керівництвом, на 2 сторінки перевищено обсяг, але здобули тоді друге місце на обласному етапі конкурсу-захисту.