Відділення філології та мистецтвознавства. Секція: мистецтвознавство. Базова дисципліна: українська мова та література. Науково – дослідницька робота: “Зорова поезія”

Автор публікації
Автор матеріалу: Відділення філології та мистецтвознавства. Секція: мистецтвознавство. Базова дисципліна: українська мова та література. ...
Посада: учитель української мови та літератури
Місце роботи: Новоград- Волинська ЗОШ І-ІІІ ступенів №9

Наскільки корисна ця публікація?

Натисніть на зірочку, щоб оцінити!

Відділення філології та мистецтвознавства. Секція: мистецтвознавство. Науково – дослідницька робота :”Зорова поезія”
Українська література, мабуть, одна з найконсервативніших у світі, принаймні у своєму офіційному вигляді. Усе, що не вписується в усталені рамки, оголошується радикалізмом, хоча згодом «узаконюється»
Чи не така доля спіткала й зорову поезію? На жаль, ми надто мало знаємо про візуальну поезію, а ще менше – про візопоезію в українській літературі. Це особливо неприємно, наша література має більш ніж солідні надбання в цій галузі. Українська література має цим пишатись (як пишалась би будь-яка інша світова література), бо зорова поезія в основному має неперекладний характер (її майже нереально перекласти без дуже суттєвих втрат), а тому є особливим надбанням кожної літератури.
Мета роботи: дослідження зорової поезії як явища української літератури; розширення власних знань з досліджуваної теми.
Завдання роботи:визначити джерела походження зорової поезії; дослідити розвиток та становлення української візопоезії; підібрати поетичні зразки; з’ясувати використання елементів зорової поезії місцевими поетами.
Об’єкт дослідження: зорова поезія.
Методи дослідження: опрацювання літературних джерел,описовий, порівняльно-історичний, наочно-ілюстративний, інтерв’ю з місцевими поетами.
Результати, висновки: візуальна поезія навіть сьогодні залишається маловідомою широкому загалові читачів; зорова поезія формувалася протягом багатьох століть; дана поезія виникла у результаті злиття літературних основ із живописом; така поезія збагатила українську літературу новими формальними знахідками, сприяла залученню її до західноєвропейської художньої традиції, розкрила перед вітчизняними митцями нові естетичні обрії; сприйняття зорової поезії неоднозначне у колі місцевих поетів: одні ніколи не використовували її елементів у своїй творчості, а інші – використовували лише певні види (акровірш, монофон – моноалітеративний вірш).
Зорова поезія України в своєму становленні пережила кілька етапів.
Основоположником візуальної поезії української літератури є І. Величковський. Вагомий внесок у відродження даної поезії на початку двадцятого століття зробив Михайль Семенко. Яскравими представниками візопоезії є Микола Сарма- Соколовський, А. Мойсієнко, Юрко Гудзь, Мирослав Король, М.Мірошниченко, М.Сороки, В.Мельника та ін.
Як цілісна система поетичних жанрів візуальна (курйозна) поезія сформувалася в українській літературі в епоху бароко й безпосередньо пов’язана з розвитком її стилю.
Класифікація даної поезії здійснюється в залежності від тих видів мистецтв і наук, які разом із літературним текстом присутні в тому чи іншому її жанрі. Таким чином виділяються: граматичні, шрифтові, графічні, арифметичні, астрономічні, музичні та риторичні вірші.
Зміст у більшості віршів відіграє другорядну роль, натомість форма набуває самостійного значення, не залежного від змісту літературного тексту. На основі дослідження особливостей поєднання змісту й форми з’ясовується, що в рецепції цього літературного виду домінують естетичні емоції.

Закрити

Хвилинка реклами

Завантаження файлу почнеться через

cекунд

Завантажити файл
()

Відгуки та пропозиції

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

4 коментарі

  1. Матеріал надзвичайно захоплюючий. Про зорову поезію, гадаю, мало хто чув, тому було цікаво познайомитись із дослідницькою роботою Валентини Сергіївни. Особливо зацікавили оригінальні зразки зорових поезій.

    1. Дякую! Учениця – надзвичайно талановита дитина, тому багато її власних зразків поезій.

  2. Науково-дослідницька робота – це велике напрацювання вчителя. Вже завантажила собі Ваш матеріал, з яким маю бажання і потребу детально ознайомитися. Хочу сказати, що представлені додатки просто вражають, тому буде з чим попрацювати. Дякую!

    1. Дякую! Приємно, що матеріал виявився корисним. У системі МАН працюю вже 6 років, маю певні надбання, тому залюбки ділюсь інформацією. Це була одна з перших науково-дослідницьких робіт під моїм керівництвом, на 2 сторінки перевищено обсяг, але здобули тоді друге місце на обласному етапі конкурсу-захисту.