Виховна година на тему: “День святого Миколая”
Місце роботи:
Виховна година дозволяє розширити кругозір дітей про святого Миколая та святкування даного свята.
Тема: День святого Миколая (виховна година для 1-ого класу)
Мета: ознайомити учнів із традиціями святкування дня святого Миколая в Україні;
збагачувати словниковий запас учнів;
розширити кругозір дітей про святого Миколая;
розвивати пам’ять, увагу, творче мислення, вміння робити висновок;
залучати дітей до духовних надбань нашого народу;
виховувати повагу до всіх хто творить добро.
Матеріал до заняття: ікони із зображенням святого Миколая (3 шт), сніжинка, малюнок-розмальовка галявини з деревом, зірочки, прикмети, загадки, легенди, мультфільм «Різдвяна казка» (про святого Миколая).
Хід заходу:
Гей, панове, поспішайте
Свої місця ви позаймайте
Будуть ігри і загадки
Казки, вірші і змагання.
– Сьогодні в нас заняття буде дуже цікаве та веселе. А почнемо ми його із загадок.
Особа ця чарівна
І красуня неземна.
Білим пухом все вкрива,
Називається …(зима)
У зимку хто, Скажіть мені,
Малює квіти На вікні? (мороз)
Росте вона зимою
Донизу головою
Тонеькою,
Прозорою,
Біло-голубою. (бурулька)
– Скажіть, а які зимові свята ви знаєте?
(Новий Рік, Різдво Христове, День збройних Сил України (6 грудня), День Святого Валентина, Стрітення, Сави, Варвари, Миколи, Андрія тощо).
Давайте відгадаємо загадку:
Цей добрий чоловік
У грудні, раз у рік
До хати завітає,
Чемних дітей вітає,
Дарунки залишає. (відповіть дітей)
– Правильно. Це святий Миколай. А що ви знаєте про це свято? (відповіді дітей)
– Сьогодні ми святкуємо Свято Миколая. Адже, 19 грудня православні люди всього світу святкують день Святого Миколая Чудотворця.
– Свято Миколая прийшло до нас з тих часів, коли люди увірували в єдиного Бога Ісуса Христа. Майже 2000 років тому, у невеличкому містечку під назвою «Мири», мешкав хлопчик на ім’я Микола. Батьки малого Миколайчика померли дуже рано, залишивши хлопчині чималу спадщину. Виховували Миколая хороші люди, тому він виріс добрим, щирим та мав багато інших гарних рис характеру.
Дивлячись на інших людей, які не мали достатньо грошей, щоб гарно вдягатися, їсти ласощі, вирішив Миколай роздати своє бідним людям, а насамперед – їхнім дітям. Частенько набивав хлопчик мішки всіляким одягом, їжею, іграшками, іншими дарунками і ночами розносив їх бідним дітям, залишаючи біля дверей.
Тому святий Миколай є покровителем дітей, а також подорожуючих та моряків. Адже в скрутну хвилину люди йому моляться.
(Відкриваю дошку, на якій вивішені малюнки дітей на тему: «Яким я уявляю святого Миколая?»)
– Ви намалювали багато гарних малюнків зі святим Миколаєм, вони вивішені на дошці. А ви хочете дізнатися як він виглядає на іконах? Я маю три ікони святого Миколая. На кожен ряд я кладу по 1-ій іконі святителя. Ви роздивляєтеся Святого Миколая і передаєте на іншу парту, а учні на останній парті, коли подивляться, принесуть мені і покладуть на стіл. (діти роздивляються ікони)
– Діти, ви полюбляєте мультфільми? (відповідь дітей) Давайте переглянемо мультик про святого Миколая. (діти дивляться мультфільм «Різдвяна казка»)
– Вам сподобалось? А що найбільше?
– Що нового ви дізналися переглянувши цей мультфільм?
– А кому з вас святий Миколай залишив подарунки в цьому році?
– За народними повір’ями саме в цей день Микола Чудотворець спускався на землю з небес і обходив весь світ, допомагаючи знедоленим і відновлюючи справедливість.
Гра «Добрі справи»
– Ви любите ігри?
– Ви робили багато добрих справ у цьому році?
– Тож давайте зіграємо в гру. У мене є сніжинка. Кому її дам, той повинен розповісти про свою добру справу.
Зараз ми зіграєм в гру,
але гру цю не просту.
Ми сніжинку тут ось маєм,
про добру справу розповідаєм.
На парту кладу сніжинку, учень називає свої добрі справи.
А зараз всі тихенько сіли,
Я вам легенду розкажу.
Про світлу й добру, чуйну й щиру,
Людину, яка всім допомага.
Це наш святий, чудовий Миколай.
ЛЕГЕНДА ПРО СВЯТОГО МИКОЛАЯ
– Св. Миколай – Чудотворець на небі не сидить, а тут, на землі, людям допомагає. Не те, що Касян – за панича вбрався і до Бога пішов на людей жалітися: «Вони,- каже,- Миколая шанують, почитають. На його ім’я церкви будують, а мене й не згадують!»
Бог вислухав Касяна та й каже до янголів: « Покличте мені Св. Миколая. Скажіть, щоб зараз прийшов!»
-Нема його на небі!- кажуть янголи.
-А де ж він ?
-Пішов на Чорне море людей рятувати! «Почекай,- каже Бог до Касяна,- прийде Св. Миколай, тоді поговоримо».
За якийсь час Бог знову посилає янголів за Св. Миколаєм.
-Нема його, – кажуть янголи, – на землі людей від пожежі рятує!
Втретє посилає Бог янголів за Св. Миколаєм.
-Нема його,- кажуть янголи,- він кайдани розбиває, козаків з турецької неволі визволяє!
Аж за четвертим разом з’явився Св. Миколай перед Богом: в старій свиті, мотузком підперезаний, чоботи і руки в болотній грязі.
-Де ти був ?- запитав Бог. А Св. Миколай йому й відповідає:
-Помагав мужикам воза з багнюки витягувати!
-Ось бач, – каже Бог до Касьяна,- за що його люди шанують?! Він на небі не сидить, на землі діло робить, а ти паном одягнувся і тут, на небі, кутки обтираєш. Іди геть від мене!.. Будуть тебе люди боятися, але не будуть шанувати.
(Касьян – це також святий, але він негативний. Томущо він не любив допомагати бідним людям, лінився, заздрив всім.)
– Хто допомагає людям, які опинилися в біді?
– А що вам найбільше запам’яталося з легенди, яку я вам розповіла?
Гра-конкурс «Деревце доброти та милосердя»
(кладу на парту кожного ряду по одному листу-заготовці (галявина, дерево та гілочки)
Завдання дітям:
– Всі ви говорили, що робили добрі справи. Тому я поклала на 1-у парту кожного ряду малюнок дерева на галявині. Але це дерево не просте. Подивіться, чого йому бракує? (листя)
– Так. Якщо ви зробили хорошу справу, то намалюйте на дереві листочок, а якщо проявили милосердя, то намалюйте квіточку.
– Давайте подивимося на наші галявини з деревцями. Ось як воно розквітло.
– Ви ще зробите безліч хороших справ і наше деревце заквітне ще пишніше.
Народні прикмети.
– Кожне православне свято має свої прикмети, а день святого Миколая Чудотворця не виняток.
– Погляньте на дошку. Я підібрала декілька прикмет. Зараз зачитаємо їх.
Як на Миколая вийде великий іній – на гарний врожай хіба.
Якщо на Миколая піде дощ, то врожай на озимину.
Коли зима до Миколиного дня слід замітає, дорозі не стояти!
– Яка сьогодні погода? Якась із прикмет підходить до сьогоднішнього дня?
Гра «Збираємо зірки!»
– А зараз давайте пограємо в гру. З кожного ряду я виберу 1-ого учня.
– Упродовж однієї хвилини збираємо зірочки, розсипані на підлозі. Але, не всі, а тільки ті, на звороті яких написано про доброту чи правила поведінки, які повинні дотримуватися ви.
– Ось, наприклад: милосердя – нам потрібно забрати цю зірочку?
– А, неохайність?
– Виграє той, то зібрав найбільше зірочок.
– Святий Миколай завітав до нас та попросив передати вам подарунки (Роздаємо подарунки).
– На цьому наше свято завершено.
Вийшло відмінне свято. Воно має і пізнавальний, і розважальний характер! Ви склали цікавий сценарій, завдяки якому створено святковий настрій. Дякую вам!
Без сумнівів , учнів захопила легенда про Святого Миколая. Також чудова ідея із переглядом мультфільму “Різдвяна казка”. Я вважаю, що цей день – День Святого Миколая Вам вдалося перетворити дітям на казку.
Усі діти із нетерпінням чекають на Свято Миколая, бажають отримати найкращі подарунки. Захід є цікавим , пізнавальним та мотивуючим. Думаю, що учні отримали справжнє задоволення від участі у святі. Дякую!
Пізнавальна виховна година розширює світогляд дітей, вчить анілізувати свою поведінку і виділяти гарні справи. Яна Віталіївна виважено пропонує гру “Збираємо зірки!” на кінець виховного заходу для закріплення культури гарної поведінки і позитивних людських рис.
Дуже творчо підійшов педагог до проведення виховної години. Для мене цей матеріал є актуальним. Ігрова технологія – це допомога вчителя першого класу. Всі завдання чіткі, розповідь зрозуміла, відповідає віковим особливостям діток. Я б запропонувала трохи повеселитися, пострибати з дітками. Дякую за матеріал!
Дуже добре, що виховна година для першокласників не лише інформативна, а й містить у собі ігровий момент, це дозволить втримати увагу учнів продовж заняття. Діти заздалегідь готувалися до свята, малювали малюнки. Використані форми роботи сприятимуть вихованню добра у школярів.