Конспект уроку з літературного читання для 2 класу “Тема. СКРИНЬКА УКРАЇНСЬКИХ НАРОДНИХ КАЗОК. « ЛИСИЧКА-СЕСТРИЧКА»-укр.народна казка (продовження)
Місце роботи:
Урок літературного читання у 2 класі
С.В.Гусак ,
учитель початкових класів,
Галаганівський НВК.
Снігурівський р-н,
Миколаївська обл..
Тема. СКРИНЬКА УКРАЇНСЬКИХ НАРОДНИХ КАЗОК.
« ЛИСИЧКА-СЕСТРИЧКА»-укр.народна казка (продовження)
Мета: учити учнів свідомо і виразно читати казки; розвивати вміння виділяти в тексті дійових осіб, давати їм характеристику глибоко відчувати казку, її героїв, засуджувати хитрість, підступність, боротися з ними у повсякденному житті; розвивати вміння читати за особами, переказувати; виховувати любов до народної творчості виховувати чесність, порядність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Сьогодні ми будемо працювати за таким планом
План уроку
1.Мовленнєва розминка
2.Повторення вивченого
3.Фізкультхвилинка
4.Робота над новим
5.Підсумок уроку
1.Емоційний настрій на урок.
Продовжіть речення
Щоб урок був цікавим ми повинні бути на уроці…
(Уважними, організованими, допитливими, старанними, творчими, активними)
ІІ. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
Лис просив маленьку лиску:
– Лиско, погойдай колиску
Погойдай колиску, лиско,
Там в колисці менша лиска.
2. Гра «Додай літеру»
Слова спокійно жили в книжці,
В яку вдалось пробратись мишці.
Вона початки відкусила,
У себе в нірці схоронила.
(Л) исичка, (к) урочка, (к)ачечка, (п)_ір’ячко,(х)_востик.
– З якої казки ці слова?
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів. Мотивація навчальної діяльності.
1.Мозковий штурм
Що таке жанр?
Які жанри усної народної творчості ви знаєте?
Що таке казка? Які бувають казки?
– Які поняття та асоціації виникають у вас зі словом “ казка”? Чому?
2. ( Складання “ Асоціативного куща” )
бабуся добро
початок зло
кінець казка народ
тварини герої
Відповіді дітей:
Бабусі розповідають казки.
Казка буває авторською та народною.
Казка має початок і кінець.
У казці завжди добро перемагає зло.
Тварини часто бувають казковими героями.
Прочитай прислів’я з різною інтонацією (Весело, сумно, здивовано)
Казка вчить як на світі жить
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ.
Звернення вчителя.
У нас сьогодні незвичайний урок,
В світ української казки зробимо крок.
Казка не просто до нас завітала,
Про хитрого звіра нам розказала.
А щоб здогадатися яка тварина буде сьогодні у нас головним героєм казки, нам необхідно відгадати загадку:
Загадка
Живу я глибоко в норі,
Руденька шубка на мені,
Сліди я вправно замітаю,
Як полювати – добре знаю.( Лисичка)
У нас на уроці працюють науковці. Давайте запитаємо у них цікаві факти про лисичку.
Повідомлення № 1
Лапи в лисиці на зиму обростають густою шерстю. Лисиця взимку, ніби у валянках, і лапки їй не мерзнуть навіть у сильні морози.
Повідомлення №2
Відомо більше 10 видів лисиць.
Хитрує лисиця не лише в казках, а й у повсякденному житті. Не раз, наприклад, спостерігали, як лисиця обдурює птахів: перекинеться на бік, відкине лапи – лежить не ворухнеться, ніби мертва.
Повідомлення №3
Лисиця дуже любить поласувати мишами. А щоб спіймати мишку, їй часто доводиться добре пострибати – здалеку її рухи нагадують танок.
Повідомлення №4
Раз на рік у норі лисиці з’являються лисенята. Іноді їх буває більше 10. Вони сліпі, глухі, вкриті темно-бурою шерстю.
Повідомлення №5
Лисиця в норах робить запасні ходи, де переховується від переслідування. Часто лисиці займають нори інших звірів – борсуків, бабаків.
Звернення вчителя.
Ми з вами вже знайомі з українськими казками, персонажем яких є лисичка. Нагадайте назви цих казок.
Казкова вікторина
Ця лисичка дуже хитра,
прикидалась мов глуха.
А сама все чула
й з’їла круглобокого хлібця.
( «Колобок»)»)
В гості кликала ласкаво,
Пригощала дуже жваво,
Тільки гість пішов додому
і не ївши, і голодний.
( «Лисичка та Журавель»)
Пригадайте, що означає слово «персонаж»?
( головний герой літературного твору, дійова особа про яку розповідається в літературному творі)
– Сьогодні ми продовжимо читати українську народну казку « Лисичка – сестричка»
Фізкультхвилинка
VІ. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу
1. Вступна бесіда
Вправа «Передбачення»
— За нібито вкрадене ягня хитра лисичка випросила в хазяїна невістку.
Однак дорогою з’ясувалося, що в мішку сидів…
— Як ви вважаєте, хто б це міг бути?
Вправа «Мікрофон»
Учні висловлюють свої припущення.
2) Слухання казки
( аудиозапис казки у виконанні професійних акторів театру) —(с. 40-41)
— Хто сидів у мішку?
3. Словникова робота
Читання слів «буксиром» за вчителем:
ушечки, собачища, кожушини, розсердився, хвостище-помелище.
4. Читання казки учнями «ланцюжком»
5. Аналіз змісту казки з елементами вибіркового читання
— Куди втекла лисичка?
— Де сидів собака?
— Чому він не вліз в нору?
— З ким затіяла лисичка розмову?
— Як вона зверталася до вух, очей, ніг?
— Чому розсердився хвіст?
— Що зробила лисиця з хвостом?
6. Читання казки в особах
— Поділіть казку на дві частини.
— Придумайте назви до частин.
— Порівняйте, із чого почала лисичка обмін і чим завершила.
— Чим частина твору, у якій описано обмін, подібна до казки «Горобець та
билина», а чим — відрізняється?
— Чи подобаються вам учинки лисиці?
— Як ви їх оцінюєте?
6. Гра «Що обіцяла лисичка?»
Ушечкам… (сережки).
Оченькам… (окуляри).
Ніженькам… (черевички).
7.) Складання характеристики Лисички.
Робота в парах
— Лисичка-сестричка — це одна з найулюбленіших героїнь українських
народних казок. Про неї складено багато дитячих пісень, віршів .
Із поданих слів вибрати більш влучні, які характеризують головну героїню
та господарів
Лисиця — руда… (хитра, спритна, підступна, пишнохвоста, білогруда)
Хазяї – довірливі, добрі
– Поясніть чому саме ви зробили такий вибір?
Метод прес
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Мовно-логічне завдання.
У кожного на парті лежать конверти з прислів’ям. Прочитайте їх та доберіть прислів’я, що може бути повчальним висновком для казки «Лисичка- сестричка»
Лисиця спить, а курей бачить.
Не пускай лиса в курник, а вовка в кошару.
Міняв тихо – виміняв лихо.
— Яку казку читали на сьогоднішньому уроці?
— Хто є головним персонажем цієї казки?
— Назвіть інших персонажів казки.
— Чого вчить нас ця казка?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Переказувати зміст другої частини казки.
Учитель грамотно дібрала сучасні методи та прийоми навчання,враховуючи вік дитини,його досвід.Після прослуховування аудіазапису казки діти читають її в особах.Характеризують вчинки Лисички.Цікавим та корисним вважаю морно-логічне завдання,що підводить дітей до висновку.Дякую!
Чітко спланувати та організувати роботу на уроці допомагає план, який оголосила вчитель на початку заняття. Використовуються інтерактивні методи та прийоми навчання. Спостерігається співпраця вчителя ій учнів. Дякую.
Світлана Василівна в роботі використовує інтерактивні методи і прийоми. Це мозковий штурм, вправи”Асоціативний кущ”, “Передбачення”, “Мікрофон”, метод прес. Видно, як учителька вміло спланувала внутрішньопредметні зв язки, цікаво подала парну роботу по створенню характеристики головного персонажа – Лисички.
Урок чіткий, продуманий, побудований методично вірно. Достатньо уваги приділено роботі над закріпленням і розширенням понять “казка”, “персонаж”. Єдине зауваження, згідно нових вимог ми не характеризуємо ПЕРСОНАЖА, а даємо характеристику його ВЧИНКАМ. Кожен “винесе” з уроку і моральність, і вміння правильно оцінювати ситуацію.
Такий насичений урок! Кожен етап уроку виважений, продуманий. Використання інтерактивних вправ додає уроку динамічності і яскравості.Вся робота на уроці спрямована на досягнення його мети.
Урок змістовний, ціленаправлений, спостерігається чітка організація праці, використання інтерактивних методів допомагає дітям сприймати важливі поняття. Виховання і розвиток здійснюються через організацію навчальної діяльності. Вчитель стимулює учнів до співробітництва.