Творча робота Блоки проблемних завдань з української мови для початкових класів
Місце роботи: ОНЗ "Богданівська загадьноосвітня школа І-ІІІст.імені І.Г. Ткаченка"
Іван Гурович вважав, що продуктивне мислення найбільш ефективно розвивається і активізується за допомогою проблемного навчання. Ця золота зернина його спадщини ґрунтується на системі проблемних ситуацій, що містять у собі суперечність, викликають дискусію, спонукають до роздумів, пошуків і висновків.
Мета створення проблемної ситуації – це засвоєння програмового матеріалу, розвиток розумових здібностей.
Проблемна ситуація виникає завдяки суперечності між пізнаним і непізнаним. Критерії проблемної ситуації:
• Орієнтування розв’язування проблемної ситуації на максимальну самостійність учнів, їхню власну пізнавальну і дослідницьку діяльність
• Значущість розв’язання проблемної ситуації для учня
• Динамічність проблемної ситуації.
Враховуючи це, на своїх уроках використовую ситуації суперечності між наявними знаннями дитини і тими, які необхідні для розв’язання даної проблеми:, ситуацію необхідності вибрати ту систему знань, яка забезпечить розв’язання даної проблеми, ситуацію суперечності між наявними знаннями та вміннями і новими практичними умовами їх використання для розв’язування даної проблеми або між теоретичною можливістю розв’язати дану проблему і практичною нездійсненністю такого розв’язання в даних конкретних умовах.
Проблема – це проблемна ситуація, прийнята суб’єктом для розв’язання на основі наявних у нього засобів(знань, умінь, досвіду, пошуків).
Проблема вирішується, як тільки учень набуває відповідних умінь.
У навчанні проблемна ситуація має цінність, коли учень відчуває, що проблема для нього посильна .
Найдоцільнішими прийомами створення проблемних ситуацій з метою розвитку пізнавальних інтересів, активізації пізнавальної діяльності є:
Постановка дослідницьких завдань
Показ помилок, до яких призводить незнання певної теми
Спонукання учнів до узагальнення фактів. Придивіться уважно до слова.
Постановка проблемного питання на основі створення елементів дискусії
Створення ситуації, коли учні переконані в недостатності своїх знань і відчувають потребу набути нових, щоб відповісти на поставлене запитання
Створенню проблемної ситуації передує підготовча робота, у процесі якої забезпечую учням мінімум знань, необхідних для розв’язання проблеми. Якщо учні не в змозі самостійно розв’язати проблему, вдаюся до навідних питань.
Прекрасно розкрита тема, чітко, зрозуміло, нічого зайвого. Вчитель – молодець. Підібрано гарні завдання з розвитку критичного мислення відповідно до навчального матеріалу.